Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Władysława Jagiełły w Tuszynie
https://sp1tuszyn.pl

07 stycznia 2020 16:33 | Aktualności

Segregacja odpadów w naszej szkole

 
W trosce o środowisko, w którym żyjemy rozpoczęliśmy działania mające na celu właściwą segregację śmieci. Na terenie szkoły, wewnątrz budynku ustawiono pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów.


W skład zestawu wchodzi: 

Pojemnik zielony (szkło): puste szklane butelki, słoiki, opakowania np. po kosmetykach.

 UWAGA: nie wyrzucamy tu żarówek energooszczędnych, należy zostawić je w sklepie, w którym kupujemy nową żarówkę, specjalnych pojemnikach czy zanieść do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

 

Pojemnik niebieski (papier): gazety, ulotki, kartony, czyste papierowe opakowania.

 UWAGA: zatłuszczone opakowania papierowe czy mokre chusteczki należy wrzucać do pojemnika czarnego.

 
Pojemnik żółty (metale i tworzywa sztuczne): puste plastikowe butelki, nakrętki, kartony po mleku, zgniecione puszki, opakowania po środkach czystości, folię aluminiową, kapsle, zakrętki od słoików.

 UWAGA: butelka po oleju czy zabrudzona folia jest już odpadem zmieszanym. Wszystkie butelki czy kartony należy opróżnić, ale nie musimy ich myć (chyba, że wymaga tego gmina).

 

Pojemnik brązowy (bio odpady): wszystkie odpadki z owoców i warzyw, fusy, resztki jedzenia (bez odpadów mięsnych), rośliny doniczkowe.

UWAGA: skorupki jajek wrzucamy do żółtego pojemnika, natomiast całe jajka do czarnego.


Pojemnik czarny (zmieszane): pozostałe odpadki, które nie nadają się do segregacji, tłusty papier, tłuste opakowania (np. po pizzy). 

Dzięki segregacji mniej odpadów trafi na wysypiska. Zostaną one przetworzone, w ten sposób oszczędzamy energię, wodę oraz zasoby nieodnawialne Ziemi.