AAA
Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Władysława Jagiełły w Tuszynie

„Umiej być przyjacielem, a znajdziesz przyjaciół.”
Ignacy Krasicki

Witaj na naszej stronie

Aktualności

10 grudnia 2018 19:34 | Aktualności

Spotkanie Pana Jonathana Zisook’a (USA) z uczniami naszej szkołyW dniu 10.12.2018r. odbyło się spotkanie Pana Jonathana Zisook’a (USA) z uczniami naszej szkoły w ramach wspierania projektu Erasmus+ Unity 2017, którego opiekunem jest nauczyciel języka angielskiego pan Robert Kobylarczyk.


Organizacją wspierającą jest Polsko-Amerykańska Komisja Williama Fulbright’a. 

       

 Komisja Williama Fulbright’a rozwija i wzmacnia współpracę naukową i kulturalną pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi i w ramach tych działań  w dniu 10 grudnia 2018 roku pan Jonathan Zisook ze Stanów Zjednoczonych przyjechał opowiedzieć naszym uczniom o Ameryce, w której się urodził.

 Pan Jonathan jest absolwentem uniwersytetu w Nowym Jorku i rodowitym Amerykaninem,  a więc interesująco przedstawił uczniom kilka ciekawostek kulturowych dotyczących USA. Wśród  wielu zagadnień zostały omówione aspekty historyczne emigracji ludzi z ziem polskich podczas rozbiorów do Ameryki i związki społeczności żydowskiej żyjącej w USA   z Polską. Uczniowie dowiedzieli się też wiele o różnorodności etnicznej   i narodowościowej Tuszyna. Dzięki tej lekcji wiemy, że w Tuszynie działała żydowska szkoła „Bejt Jaakow School” na ulicy Źródlanej 16, a znacząca część ludności miasta stanowiła ludność żydowska reprezentowana przez pięciu radnych.

Pan Zisook wyjaśnił różnice pomiędzy językiem Yiddish i Hebrew, opowiedział o kilku przedmiotach znanych w religii judaistycznej.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej niezapomnianej wizyty.

Robert Kobylarczyk

( nauczyciel języka angielskiego)

 

Przeczytano: 318 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: