20 września 2019 20:31 | Aktualności

Ogólnopolska Akcja „Sprzątanie Świata”- Polska 2019 r.

W dniu 20 września 2019r uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Tuszynie po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji „Sprzątanie Świata”- Polska 2019 r.

Tegoroczna kampania, przebiegała pod hasłem „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy”.

Uczniowie klas I-VIII wraz ze swoimi wychowawcami włączyli się w porządkowanie swojej najbliższej okolicy. Akcję wspomógł Urząd Miasta w Tuszynie, dostarczając worki i rękawice.

Zbierając śmieci uczniowie dokonywali ich segregacji. Po zakończonej akcji odpowiednie służby uprzątnęły zebrane odpady.

Mając na uwadze tegoroczne hasło szczególnie zachęcamy do podejmowania działań, dzięki którym ograniczymy ilość wytwarzanych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji nie będziemy zaśmiecać i niszczyć środowiska. Zastosujmy w praktyce filozofię Zero WasteZero Waste oznacza – „zero odpadów”, „zero marnowania”. Jest to ochrona wszystkich zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję,  ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie wszystkich produktów, opakowań i materiałów, bez ich spalania oraz bez zrzutów do ziemi, wody lub powietrza, które zagrażają środowisku i zdrowiu ludzkiemu.

Życie według idei Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R

1. refuse (odmawiaj)
  2. reduce (ograniczaj)
  3. reuse (wykorzystaj ponownie)
  4. recycle (recyklinguj)
  5. rot (kompostuj)

Mamy nadzieję, że mieszkańcy Tuszyna będą stosować w praktyce powyższe zasady do czego gorąco zachęcamy.
Koordynatorem akcji była p. Jolanta Misztela.