20 listopada 2019 23:11 | Aktualności

Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

20 listopada uczniowie klas ósmych pod opieką p. Ewy Maciejek, p. Agnieszki Kubickiej – Stasinowskiej, p. Lidii Perek oraz p. Wiktora Kacperczyka uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Odwiedziliśmy Powązki Wojskowe. Oddaliśmy cześć wielu spoczywającym tam, zasłużonym dla kraju Polakom. Byliśmy również na „Pawiaku”. Ogromne wrażenie zrobiło na nas wysłuchanie grypsów pisanych przez więźniów Pawiaka. Głównym punktem programu było jednak Muzeum Powstania Warszawskiego. Wyjątkowe miejsce, które pomaga zrozumieć współczesną Warszawę. To interaktywne muzeum upamiętnia największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Multimedialna ekspozycja oddaje atmosferę powstańczej Warszawy, pokazuje nie tylko militarne dzieje 63 dni walk i życie codzienne ludności cywilnej ale także opisuje powojenny terror komunistyczny. Spacerując po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej stolicy słuchaliśmy opowieści powstańców i obejrzeliśmy powstańcze pamiątki. Zrozumieliśmy jak się czuli przemieszczający się  kanałami żołnierze i zobaczyśliśmy z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę na filmie „Miasto Ruin”.
Serce obiektu stanowi stalowy monument przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Jego ściany pokrywają daty kolejnych dni powstania i ślady po pociskach, a z wewnątrz dobiega brzmienie bijącego serca, które symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.