20 kwietnia 2018 21:20

Spotkanie z Panem Piotrem Firkowskim - synem byłego więźnia Auschwitz - Birkenau, Mirosława Firkowskiego.

"Dla pokoju trzeba ryzykować tak samo jak w trakcie wojny… Jeśli boisz się postawić sprawę na ostrzu noża, już przegrałeś."

Autor: John Dulles Foster

Te piękne słowa były swoistym mottem spotkania z dnia 20 kwietnia 2018 r., podczas którego gościliśmy w naszej szkole Pana Piotra Firkowskiego- syna byłego więźnia Auschwitz- Birkenau, Mirosława Firkowskiego, który przekazał historię tysięcy ludzi, których w dotkliwy sposób dotknęła historia trudnych, wojennych czasów. To był czas, który pozbawił więźniów wolności, młodzieńczej naiwności i młodości. Wojna zniszczyła im zdrowie, choć z wspomnień Pana Mirosława Firkowskiego dowiedzieliśmy się, że obozowi lekarze walczyli o każdego pacjenta. Walczyli niekiedy za cenę własnego życia. Opowieść dokumentalna o codzienności w obozie poruszyła serca naszych uczennic i uczniów. Ten moment, gdy ludzie tracili nadzieję na życie był przerażający. Apel, spotkanie, strach przed rozstrzelaniem…Wspomnienia o Gajowniczku i ojcu Kolbe. Na spotkaniu z Panem Piotrem Firkowskim historia pięknie wkradła się w serca i umysły uczniów klas VI i VII. Jesteśmy świadkami historii, jesteśmy zobowiązani nieść świadectwo o niemieckich obozach zagłady. Wzruszenie odebrało głos, gdy usłyszeliśmy pieśń obozową:

„O, Boże, skrusz ten miecz,
Co siekł nasz kraj,
Do wolnej Polski nam
Powrócić daj!
By stał się twierdzą
Nowej siły,
Nasz dom, nasz kraj”.

Spotkanie zakończyło się przedstawieniem kompletnego stroju więźnia. Brakło słów. Ludzie byli tylko numerem zapisanym na „pasiaku” i nadgarstku lub udzie… Nauczyliśmy się doceniać każdy dzień, który jest nam dany. Życie, spokój i wolność, która brzmi dość patetycznie, a jednak po takiej mocnej prezentacji zyskuje nowego znaczenia.

Spotkanie zorganizowała p.K. Gabrych- Zawisza.