11 maja 2018 21:27

Wycieczka do Jury Krakowsko - Częstochowskiej

W dniach 9, 10, 11 maja 2018 r. uczniowie klas: 5a, 5c, 6c, 7b i 7c wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej.

Pierwszego dnia udali się do Tarnowskich Gór. W oczekiwaniu na wejście do Zabytkowej Kopalni Srebra zwiedzili Skansen Maszyn Parowych, w którym znajduje się niezwykła kolekcja maszyn używanych w dawnym przemyśle górniczym. Następnie zwiedzili Zabytkową Kopalnię Srebra, która od 2017 r. jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kopalnia znajduje się na głębokości 40 m. W czasie niezwykłej wędrówki uczniowie oglądali pochodzące z XVIII i XIX w. przodki górnicze, dawne stanowiska pracy i narzędzia. Blisko 300-metrowy fragment trasy pokonali łodzią. Dopełnieniem wrażeń pierwszego dnia był przepływ łodziami w podziemiach Sztolni „Czarnego Pstrąga”, położonego w Parku Repeckim. Trasa od Szybu „Ewa” – gdzie zjeżdżaliśmy pod ziemię – do Szybu „Sylwester” liczy sobie aż 600 m i jej pokonanie łodziami zajmuje średnio 40 min w temperaturze 10oC. Atmosferę tajemniczości w kopalni tworzyło delikatne światło lamp górniczych. Podziemna przeprawa dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i była największą atrakcją.

Drugiego dnia uczestnicy wycieczki wyruszyli do Ogrodzieńca, gdzie na Podzamczu znajdują się przepiękne ruiny zamku. Z zainteresowaniem zwiedzili jego mury. Historia Zamku przekazana przez przewodnika zaciekawiła i obudziła wyobraźnię słuchających. Po wyjściu z ruin zamku udali się do Parku Doświadczeń Fizycznych, który przeniósł zwiedzających do świata odkryć i eksperymentów. Znajduje się tu 35 urządzeń, które wyjaśniają działanie podstawowych praw fizyki. Każdy mógł skorzystać z Symulatora Lotu i na własnej skórze przekonać się, co czuje pilot samolotu podczas powietrznych manewrów. Kolejną atrakcją była zabawa w Parku Rozrywki z dmuchanymi zamkami, huśtawkami i karuzelą oraz zjazd torem saneczkowym z licznymi zakrętami.

Wielu wrażeń dostarczył uczniom unikatowy na skalę całego kraju Dom Legend i Strachów, gdzie każdy miał okazję stanąć oko w oko z legendarnym czarnym psem lub poznać sylwetkę białej damy.

Po powrocie do hotelu i zapadnięciu zmroku na wszystkich czekała niespodzianka - ognisko z kiełbaskami.

Ostatniego dnia wycieczki wszyscy udali się do Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach, aby uczestniczyć w warsztatach „Od ziarenka do bochenka”. Każdy uczestnik miał możliwość wzięcia udziału w procesie wytwarzania mąki za pomocą żarna oraz wyrobie i pieczeniu podpłomyków (płaskich placków chlebowych). Na koniec warsztatów wszyscy mogli degustować swoje wypieki posmarowane dżemem.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem Jaskini Głębokiej, której korytarze liczą w sumie aż 190 m. W jaskini przed II wojną światową wydobywano kalcyt. Obecnie żyje tu ok. 40 nietoperzy, a temperatura w środku wynosi tylko 7oC.

Jura Krakowsko - Częstochowska zachwyciła wszystkich krajobrazami pełnymi ostańców i wspaniałej roślinności, a wycieczka dostarczyła uczniom wielu pozytywnych i niezapomnianych wrażeń.

Organizatorem wycieczki był pan Wiktor Kacperczyk.