06 czerwca 2018 20:50

Warsztaty patriotyczne

6 czerwca 2018 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty patriotyczne przygotowane przez łódzką pisarkę i prezenterkę telewizyjną, Monikę Sawicką. Ich celem było propagowanie idei patriotyzmu wśród najmłodszych. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klasy IV b.

Poruszane były zagadnienia dotyczące pojęcia narodu, symboli. Uczniowie aktywnie brali udział w spotkaniu pod hasłem „Kto ty jesteś? Polak mały!”

Patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar; pełna gotowość do jej obrony, w każdej chwili. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a także gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością. Z punktu widzenia naszych dziadków patriotyzm w czasach współczesnych ma zupełne inne znaczenie niż w dawnej Polsce. Wtedy prawdziwi patrioci walczyli o wolność kraju, o utrzymanie naszych granic, o wolność słowa i języka. Co w dzisiejszych czasach można uznać za postawę patriotyczną? Współczesny patriota przede wszystkim powinien wywiązywać się z obowiązków obywatelskich zapisanych w konstytucji.

Podczas spotkania uczniowie w aktywny sposób poprzez zabawę poznawali tak ważne słowa, postawy i wartości, które czynią z człowieka godnego patriotę. Spotkanie zostało zorganizowane przez p. Katarzynę Gabrych- Zawiszę.