25 maja 2019 20:43

Wycieczka klasy 4c

W dniach 23-24 maja uczniowie klasy 4c pod opieką pani Jolanty Miszteli i Małgorzaty Zadrożyńskiej przebywali na wycieczce w Solcu Kujawskim, Toruniu i Ciechocinku.

W pierwszym dniu dzieci odwiedziły jeden z największych parków dinozaurów w Europie. Zwiedziliśmy ścieżkę edukacyjną i zobaczyliśmy około 150 prehistorycznych gadów oraz złożyliśmy wizytę w muzeum paleontologicznym, gdzie oglądaliśmy bardzo ciekawe eksponaty. Obejrzeliśmy także film 5D  - „8 minut historii z powstania Wszechświata”, film rzeczywiście pobudził nasze emocje i zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Następnie udaliśmy się do Fortu IV-gdzie zwiedzaliśmy z pochodniami stary obiekt forteczny, koszary, podziemne tunele i stanowiska bojowe to była okazja by zapoznać się też z wojskową  musztrą. By uspokoić emocje udaliśmy się w rejs statkiem po Wiśle. Z pokładu statku mogliśmy podziwiać piękną panoramę toruńskiej starówki. Następnie udaliśmy się na posiłek  by podładować nadwątlone siły. Kolejnym punktem programu był pobyt w Domu Legend Toruńskich, było to niezwykłe miejsce połączenie muzeum i teatru. Uczestnicy naszej wycieczki wcielali się w rolę flisaków, króla, giermka, rycerza krzyżackiego, dzwonnika a nawet groźnego zbója. Udział w tym interaktywnym spektaklu pozwolił    przenieść się w czasie i zasmakować przygód rozgrywanych w scenerii średniowiecznego Torunia.

Koniec dnia spędziliśmy w Żywym Muzeum Piernika, gdzie zdobyliśmy dużą wiedzę na temat pracy w średniowiecznej piernikarni. Mogliśmy sami zrobić swoje pierniki z przygotowanego wcześniej ciasta. Po rozwałkowaniu umieściliśmy ciasto w pięknych rzeźbionych formach. Po upieczeniu zabraliśmy je ze sobą. Za swoją pracę otrzymaliśmy List Czeladniczy.

Następnie udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do Domu Pielgrzyma.

Kolejny dzień zaczęliśmy od pokrzepiającego posiłku. I udaliśmy się na do Planetarium. Wzięliśmy udział w seansie „Wirująca Ziemia” gdzie otrzymaliśmy podstawowe informacje związane z ruchem wirowym oraz obiegowym Ziemi: zrozumieliśmy zjawisko dnia i nocy oraz następstwo pór roku. Wysłuchaliśmy, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku, jaką rolę pełni Gwiazda Polarna oraz skąd biorą się fazy Księżyca. Kolejnym punktem programu było zwiedzenie Starego Miasta razem z przewodnikiem był to również czas na zakup pamiątek i upominków. Następnie udaliśmy się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, gdzie sami mogliśmy przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska  z różnych dziedzin nauki i lepiej zrozumieć prawa rządzące przyrodą. Zabawa była świetna. Po obiedzie udaliśmy się na obiad i pojechaliśmy do pięknego uzdrowiska jakim jest Ciechocinek. Zwiedziliśmy park tężniowy. - największe i najstarsze tężnie w Europie. Zwiedziliśmy wnętrze drewnianej konstrukcji wypełnione  wiązkami gałązek tarniny, na które z góry spływa solanka, rozbijając się o poszczególne gałązki. Weszliśmy również na taras widokowy umieszczony na jednej z tężni. Zobaczyliśmy korytka wypełnione płynącą solanką.  Gdy już nawdychaliśmy się wspaniałego, odżywczego aerozolu i zakupiliśmy ostatnie pamiątki udaliśmy się w podróż powrotną do Tuszyna. Przy dobrej pogodzie we wspaniałych humorach powróciliśmy do domu.